Jak nie minąć się z powołaniem?

czyli jak wybrać odpowiedni zawód

 
Jak nie minąć się z powołaniem?

Przeciętny człowiek poświęca 1/3 doby na sen i co najmniej 1/3 na pracę. Resztę wypełniają pozostałe obowiązki, pasje i przyjemności. Podejmując decyzję o wyborze zawodu, zastanówmy się zatem, czy warto marnować tę trzecią życia na zajęcie, które nie daje nam przyjemności i poczucia spełnienia? Zwłaszcza, że jakość godzin spędzonych w pracy w znaczący sposób wpływa na pozostałe części.

Wybierając swój przyszły zawód, powinieneś brać pod uwagę przede wszystkim własne predyspozycje. Nie kieruj się boomem na niektóre modne kierunki studiów, ani aktualną sytuacją na rynku pracy – ta szybko się zmienia. Niewykluczone zresztą, że w przyszłości kilkakrotnie będziesz zmuszony się przekwalifikować, nie mówiąc o nieustannym doszkalaniu. Ważna jest zatem mobilność i elastyczność. Jak określić własne predyspozycje zawodowe? Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników: zainteresowania, umiejętności, wartości związane z wykonywaniem danego zawodu, a także własną osobowość. To oczywiste, że rozgadany ekstrawertyk nie najlepiej pasuje do pracy w zaciszu biblioteki, a zamknięta w sobie, nieśmiała osoba stroniąca od kontaktów nie odnajdzie się w dziale sprzedaży. Możesz skorzystać z pomocy specjalisty – doradcy zawodowego czy psychologa, albo samemu przeprowadzić test. Rzecz jasna, nie powinieneś traktować jego wyniku czy sugestii doradcy jako ostatecznej wyroczni – pamiętaj, to twoje życie i twoja decyzja. Potraktuj rady specjalistów raczej jako wskazówkę. Daj sobie czas, oswój się z możliwymi scenariuszami, zadaj sobie kilka ważnych pytań: co lubisz robić, co umiesz robić, w jakich sytuacjach czujesz się najlepiej, co daje ci satysfakcję? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czy myślisz, że możesz być szczęśliwy, wykonując dany zawód?

Pamiętaj, to od twoich wyborów zależy, czy praca będzie nudną, męczącą harówką od dziewiątej do piątej, czy pasjonującym zajęciem, dającym ci spełnienie. Nawet pozornie „niepraktyczne” hobby możesz wykorzystać do dochodowych, a przy tym interesujących zajęć: jeśli wykazujesz inklinacje artystyczne, może zainteresuje cię projektowanie wnętrz czy wzornictwo użytkowe, albo grafika komputerowa? Jeśli zauważasz u siebie zdolności językowe i literackie – może wybierzesz obcą lingwistykę czy filologie, co da ci możliwość kariery tłumacza, a może zdecydujesz się na dziennikarstwo?

Pieniądze są ważne, ale nie kieruj się wyłącznie nimi. Wykonywanie dobrze płatnej, ale frustrującej i nielubianej pracy nie da ci szczęścia, a po kilku – kilkunastu latach zostawi cię wypalonym i zmęczonym. Jeśli jesteś dobry w tym co robisz, a szansa na to jest duża, jeśli będziesz robić to, co naprawdę kochasz, pieniądze przyjdą same. To nie jest łatwa decyzja – zatem odwagi i powodzenia!

« powrót do poprzedniej strony

 

liczba wyświetleń: 9 673

data dodania: Czwartek, 26 stycznia 2012

Test predyspozycji zawodowych

Test predyspozycji zawodowych

Czy wiesz już kim będziesz w przyszłości? Test, który może pomóc Ci zdecydować o tym, jakiego rodzaju pracę chciałbyś wykonywać. Rozwiąż test.

Polecane strony